Miksi ostaa reiluja tuotteita?

Monet vierailijat ihmettelevät ja pettyvät Ecuadoriin tullessaan, koska luulevat, että Reilun kaupan viljelijöille maksetaan aina paremmin kuin muille. Sehän ei pidä paikkaansa. Alussa hinta oli parempi, mutta tänään se tuskin kattaa tuotantokustannukset. Hinta ei siis tee Reilusta kaupasta reilua. Miksi siis ostaisimme Reilun kaupan tuotteita?

Usein tuodaan esille hankeet, jotka rahoitetaan Reilun kaupan lisällä, jonka viljelijät saavat yhteisiä kehityshankkeita varten. Opettajia, terveyskeskuksia, koululaukkuja ja ruokakasseja – hankkeet ovat helppotajuisia ja niistä saa hyviä kuvia. Ja ne auttavat monia konkreettisella tavalla. Sen lisäksi ne ovat muille yrityksille hyvä esimerkki.

Mutta syy, miksi minä haluan jatkaa Reilun kaupan tukemista ei ole niin käsinkosketeltava. Se koskee viljelijöiden auttamista auttamaan itseään, etteivät he lopulta edes tarvitse Reilua kauppaa. Se koskee Reilun kaupan vaatimusta, että viljelijät järjestäytyvät ja neuvottelevat mahdollisimman suoraan banaaniketjun muiden linkkien kanssa, ja että kaikki seuraavat reiluja pelisääntöjä. Se joka tekee Reilusta kaupasta reilun ovat pelisäännöt, jotka tasoittavat kenttää, jotta pienet voivat kilpailla suurten kanssa.

Reilun kaupan avulla viljelijät ovat ottaneet ohjakset elämässään. He eivät enää ole riippuvaisia välikäsistä banaanien myymiseksi. He neuvottelevat suoraan tuontiyhtiön kanssa hinnoista ja määristä, ja saavat itse kaikki tulot. Heistä tulee aktiivisia pelaajia maailmanmarkkinoilla, missä ennen olivat passiivisia, voimattomia pelinappuloita, joiden täytyi hyväksyä hinta, jota heille tarjottiin.

Reilun kaupan avulla viljelijät ovat oppineet, että yhteistyö kannattaa. Pieni yksinäinen viljelijä saa iloita, jos löytää ostajan harvoille banaanilaatikoilleen. Mutta kun sadat pienet viljelijät lyöttäytyvät yhteen, he tuottavat niin merkittäviä määriä, että voivat hankkia kokonaisille kauppaketjuille hedelmiä, varata itselleen tilaa kuljetusalusten ruumista ja palkata henkilökuntaa parantamaan laatua ja tuottavuutta.

Reilussa kaupassa viljelijät saavat taatusti banaaninsa myytyä tiettyyn hintaan, vaikkei se hinta olekaan kovin hyvä. Mutta se tarkoittaa, että he voivat rauhassa kasvaa, koska tietävät, että heillä on varaa maksaa lainansa takaisin. Mitä enemmän he tuottavat, sitä enemmän he tienaavat.

Eikä ilman Reilun kaupan markkinarakoa olisi ylipäätäänsä ostajia, joiden kanssa neuvotella. Miksi tuontiyhtiö tai supermarketti ostaisi banaaneja pieneltä tuntemattomalta osuuskunnalta, kun Chiquitalta ja Dolelta saa halvemmalla? Koska pienellä osuuskunnalla on logo, jota entistä suurempi osa kuluttajista haluavat ostaa. Reilun kaupan merkki.